Kontaktläätsede kasutamisel on väga oluline pidada kinni headest hügieenitavadest. Enne iga kontaktläätse silma asetamist või eemaldamist pese ning kuivata käed hoolikalt. Aseta silma ainult terve ja puhas kontaktlääts ning kindlasti ära kanna kontaktläätsesid üle aja.
Enne läätse silma asetamist kontrolli, kas ta on õiget pidi. Õiget pidi lääts meenutab oma kujult kausikest ning läätse ääred vaatavad üles või sissepoole. Vale on, kui lääts meenutab kujult supitaldrikut ning läätse servad on kaardunud välja poole.
Leia endale mugav viis kontaktläätse silma panemiseks. Ei ole väga oluline, kas sa paned läätse silma oma juhtkäega või mitte. Lihtsam on, kui asetad kontaktlääte silma nimetissõrmega. Fikseeri kindlasti laud, et vältida pilgutamist ning lihtsustada kontaktläätse silma asetamist. Nii väldid ka kontaktläätse kokku puutumist laugude ja ripsmetega. Oluline on, et asetad kontaktläätse silma õrnalt, mitte ei suru, ning väldid küünega silma puudutamist.
Läätse silma asetamisel vaata kergelt ülespoole. Kui lääts on silma peal, pööra pilk otseks ja seejärel pisut alla ning lase laud õrnalt lahti (võid lasta enne lahti ka alalau, seejärel ülalau). Korda sama teise silmaga.
Veendu, et kontaktläätsed on silmas mugavad. Hõõrdumis- või ebamugavustunde korral eemalda läätsed silmast, veendu, et kontaktlääts on terve, õiget pidi ning puhasta läätsed uuesti. Peale seda võid nad uuesti silma asetada.
Nüüd võid soovi korral teha ka jumestuse.
Kui kasutad kontaktläätsesid päris esimest korda, hoia neid esimesel päeval silmas 2-3 tundi ning pikenda iga järgneva päevaga kasutuskorda ühe tunni kaupa kuni tunned, et kontaktläätsesid on mugav kasutada kogu ärkveloleku aja. Silmade kuivustunde korral võid kasutada niisutavaid silmatilkasid, mis on mõeldud koos kontaktläätsega kasutamiseks.
Kontaktläätsede silmast ära võtmine
Enne läätsede silmast eemaldamist pese ning kuivata käed korralikult. Eemalda läätsed silmast valgustatud kohas ning enne jumestuse maha võtmist.
Täida konteiner kuni märgistuseni puhta läätsehooldusvedelikuga.
Kontaktläätse silmast eemaldamiseks tõmba ühe käe sõrmega (mugav on kasutada keskmist sõrme) alalaug alla ning tõmba lääts ülevalt alla suunaga nimetissõrmega õrnalt silmavalge peale. Seejärel eemalda lääts nimetissõrme ja pöidla abiga ettevaatlikult, et sa ei pigistaks läätse liiga tugevalt kokku (nii väldid sa läätse kahjustamist mehaaniliselt) ning ei puudutaks küünega silma.
Kontaktläätsede hooldamine
Kontaktläätsede puhastamine ja desinfitseerimine on olulised, et vältida läätse saastumist mustuse ja mikroobidega. Nii on võimalik tagada silma hea tervis ja kontaktläätse kasutamise mugavus.
Kõige levinum kontaktläätse hooldussüsteem tänapäeval on nn all-in-one lahused oma kasutamise mugavuse ja lihtsuse tõttu. Nad ühendavad endas puhastamise, loputamise ja desifitseerimise omadused. Ühtegi eelmainitud etappi ei tohiks kontaktläätse hooldamisel välja jätta.
Enne igat kontaktläätse silma asetamist või eemaldamist pese ning kuivata käed hoolikalt.
Eemalda kontaktlääts silmast enne jumestuse maha võtmist ja pane kontaktlääts silma enne jumestuse tegemist.
Täida konteiner kuni märgistuseni puhta läätsehooldusvedelikuga. Ära täida kontenerit liigselt ning väldi liiga vähest konteineri täitmist-nii võib kontaktlääts konteineri kallutamisel jääda vedelikust välja ning kuivada.
Alati eemalda kontktläätsed silmast ühe kaupa ning puhasta kontaktlääts järgnevalt:
Puhasta kontaktlääts peopesal puhta hooldusvahendiga kontaktläätse õrnalt nimetissõrmega läätse mõlemalt poolt 10-15 sekundit hõõrudes. Mehaanilise hõõrumise abil eemaldad kontaktläätsele ladestunud deposiidid ning mikroobikehad. Loputa kontaktlääts puhta lahusega ning seejärel aseta lääts konteinerisse puhtasse hooldusvedelikku selle silma jaoks ettenähtud konteineri poolde. Sulge konteiner kaanega ning veendu, et kontaktlääts oleks konteineri põhjas. Nii ei ole ohtu, et vigastad läätse konteineri sulgemisel. Korda sama teise silmaga.
Hoia kontaktläätsesid puhtas lahuses vähemalt 4 tundi enne järgmist kasutuskorda. Kui sa ei kasuta oma kontaktläätsesid pikema aja jooksul, siis korra nädalas tuleks konteineris hooldusvedelikku vahetada ning korrata puhastamise protseduuri.
Vaheta kontaktläätsed välja õigeaegselt. Väldi läätsede ülekandmist!
Kõik hooldusvahendid ei sobi iga läätsetüübiga. Jälgi hooldusvahendi kasutusjuhiseid ning oma optometristi soovitusi.
Kontaktlääts ei tohi kokku puutuda veega (ka ujumisel, dushi all jne). Veega kokkupuutel võib kontaktlääts saastuda Acanthamoebaga ning tekkida võib keratiit, mis ei allu hästi ravile.
Kontaktläätse ei tohi niisutada/puhastada süljega!
Konteinerit tuleb samuti puhastada. Seda võib teha ainult läätsehooldusvahendiga. Peale kontaktläätsede silma asetamist loputa konteiner hooldusvahendiga ning jäta konteiner õhu kätte kuivama. Kuivamiseks võid konteineri keerata tagurpidi.
Vaheta konteinerit vähemalt iga 2-3 kuu tagant või võta uus konteiner kasutusele iga uue läätsepaariga. Konteiner võib olla bakterite kasvulavaks.
Hoolimata reeglitest, millest tuleb kontaktläätsesid kasutades kinni pidada, on läätsede kasutamine peale mõningast harjutamist lihtne. Kontaktläätsedega võid parandada oma välimust (kui prillid ei meeldi/ei sobi), avardada vaatevälja (puudub piirav raam) või tegeleda mugavalt hobidega. Kui sinu jaoks on raske meeles pidada kõiki pikema kandmisajaga kontaktläätsede hooldusjuhiseid, võid valida 1-päevased kontaktläätsed.
Mitmesugust
Enne läätsede silma panemist vaata peeglisse. Kui silmad on punased või kipitavad, kanna see päev prille. Kui punetus ja kipitus ei möödu mõne päevaga, pöördu silmaarsti või optometristi poole.
Eemalda läätsed silmast hõõrdumistunde, kipituse, silmade punetuse või väsimuse korral. Konteiner ja läätsevedelik võiksid alati kaasas olla.
Alati vaheta kandmisperioodi lõpul välja mõlemad kontaktläätsed.
Kontaktläätsesid, silmatilkasid, konteinerit ja soovitavalt ka läätsevedelikku ei tohi jagada oma pereliikmete, sõprade ja teistega.
Ole ettevaatlik aerosoolidega (nt juukselakk)-nad sadestuvad läätsepinnal ja rikuvad läätse.
Väldi kontaktläätsede kandmist silmahaiguste korral (nt põletikud) ning külmetushaiguse ajal (nt nohu). Kontaktläätsesid pole soovituslik kanda mõnede üldhaiguste korral (nt diabeet). Mõnede üldhaiguste korral võib siiski kanda ühepäevast läätse. Täpsemat infot saad oma silmaarstilt või optometristilt.
Sümptomid ja seisundid, mis võivad kontaktläätse kasutamist piirata või olla kandmisele vastunäidustuseks:
1. Sügelus, kipitustunne või pisaravool
2. Hooajalised või kroonilised allergiad
3. Korduvad silma infektsioonid või põletikud
Väga oluline on kontaktläätsede kandjatel käia korra aastas ka järelkontrollis, et hinnata kontaktläätsede kandmisest tekkida võivaid muutusi silmades. Et tagada hea nägemine kogu eluks, on oluline silmade tervise eest hoolt kanda.
Kontaktläätsede silmast ära võtmine
Kontaktläätsede hooldamine
Mitmesugust
Sümptomid ja seisundid, mis võivad kontaktläätse kasutamist piirata või olla kandmisele vastunäidustuseks:
1. Sügelus, kipitustunne või pisaravool
2. Hooajalised või kroonilised allergiad
3. Korduvad silma infektsioonid või põletikud
Väga oluline on kontaktläätsede kandjatel käia korra aastas ka järelkontrollis, et hinnata kontaktläätsede kandmisest tekkida võivaid muutusi silmades. Et tagada hea nägemine kogu eluks, on oluline silmade tervise eest hoolt kanda.